Innehållsförteckning
Vikten av vad som händer inne i klassrummet betonas i nutida forskning. Yttre faktorer eller ramar som till exempel ekonomiska resurser, lärares utbildning, skolstorlek och möjlighet till skolval tycks ha mindre betydelse för elevers lärande. Det är faktorerna inne i klassrummet, som ett tillåtande arbetsklimat, kollegialt lärande så att lärargruppen drar åt samma håll, formativ bedömning, pedagogiskt ledarskap och inkludering som har avgörande betydelse för resultaten. Påverkansfaktorerna behöver samspela med varandra för att det ska hända något med elevernas lärande. Det räcker inte att koncentrera sig på exempelvis inkludering eller formativ bedömning utan man måste täcka dessa fem faktorer samtidigt och förhålla sig till dem i det vardagliga arbetet.
(ur Nyanlända elever i fokus – Skolverket)
Nyanlända elevers lärande – del 1: Visar lärande exempel med fokus på organisation, mottagande och det systematiska kvalitetsarbetet. (Filmens längd 15:13)
Nyanlända elevers lärande – del 2: Tar upp lärande exempel med fokus på rektors roll och lärarens kompetens i samband med att nyanlända elever inkluderas i skolarbetet. (Filmens längd 20:42)
Nedanstående film är en intervju med Nationellt centrum för svenska som andraspråk, Stockholms universitet, i vilken Anniqa Sandell Ring och Mikael Olofsson samtalar om mottagande, organisation och undervisning för nyanlända elever. (Filmens längd 19:42)
Förstelärare bloggar om nyanländas lärande
På Förstelärare bloggar kan du följa Svedala kommuns förstelärare, och deras tankar och reflektioner om undervisning. Nedan finner du några av de inlägg som handlat om nyanlända och lärande. Varje blogg avslutas med 3-5 diskussionsfrågor så att bloggtexten på ett enkelt sätt ska kunna diskuteras i ett lärlag nära dig.
Mottagande av nyanlända
- Tankar om mottagande och undervisning av nyanlända av Annica Eld
- Samarbete för våra nyanländas bästa av Linda Sonesson
Att undervisa nyanlända
- Hjälp, jag måste förändra min undervisning, av Lilian Birath
- Matematisk förståelse för nyanlända av Björn Persson
- En helt ny utmaning av Björn Persson
- Religion, politik och nyttan av att använda sig av sin elevgrupp av Björn Persson
- Malmö, Svedala – alla behöver genrepedagogik av Robert Calmstedt
Språk i alla ämnen
- Är alla ämnen språkämnen? av Lilian Birath
- Begripliga laborationsrapporter av Kristin Adegran
- Språkutvecklande matematik, av Robert Calmstedt
- Med begrepp i matematiken av Richard Linde
- En saga växer fram…, av Robert Calmstedt
Kommunikation
- TAKK – varför det? av Hanna Fred Åhlander
- Kommunikation i klassrummet av Håkan Andersson
- Kommunicera gärna men bra av Mattas Dahlberg
Tolerans och värdegrund
- Att låta eleverna möta människan bakom nyhetsrubriker och statistik av Annica Eld
- Värdegrundsarbete med Paddington av Stina Landén
- Född 2001 – vad är 9/11 del 1 och del 2 av Sandra Pilemalm
- Demokrati i skolan och för framtiden av Sandra Pilemalm
- Värdegrunden, värt att arbeta från grunden av Magnus Larsson
- Att undervisa om Förintelsen av Annica Eld